top of page

Võtmestrateegia COVID-19 viirusega toimetulekuks hoolekandeasutustes

Hoolekandeasutuse juhid on praegu erilise pinge all. Pole lihtne olla vanadekodu juht ajal, mil kõik sinu hoolealused on otsene sihtrühm, töötajaid karantiini panna ei saa, hoolealused vajavad füüsilist kontakti ning palju sinu töötajad kuuluvad ka ise riskirühma. Kodus on distantsõppel lapsed, keda eriti keegi ei õpeta ning vajavad juhendamist.COVID-19 viirushaiguse puhul on palju ebaselget. Enamus valitsusi on riigi sisuliselt sulgend ning majandus on põhimõtteliselt nukkumisstaadiumis, kuid on ka erandeid. Eks lõplik tõde selgub aastate pärast. Samas on COVID- 19 viiruse puhul väga selgelt tuvastatav riskirühma. Kui gripiviiruse erinevate tüvede levikul langevad ohvriteks lastest vanainimesteni, loomulikult kaasnevate haigustega inimesed esmajärjekorras, siis COVID-19 puhul on selgelt riskirühmaks vanemaealised ja kaasuvate haigustega inimesed. On ka erandeid, kuid ega nende tegelikku tervislikku seisundit väga naljalt ei avaldata. Eks pealtnäha tugevaid ja terveid "spordiinimesi" sureb üksjagu sporti tehes. Seega põhirõhk saab ja peab olema vanemaeliste ja kaasuvate haigustega inimeste kaitse.


Kuid mida teha, kuid oled hoolekandeasutuse juht? Viiruse sisse toomine võib tähendada paljude inimeste surma. Seega mida teha?


Olen üksjagu materjale läbi töötanud (Centers for Disease Control and Prevention, Leading Age Minnesota, Oklahoma Assisted Living Association jne) ning peamine võtmestrateegia on järgmine:

1) Tee kõik, et viirus ei satuks hoonesse;

2) Tuvasta haigusnähud varakult;

3) Väldi viiruse levikut;

4) Hinda personali isikukaitsevarustuse taset;

5) Tuvasta ja halda tõsiseid haiguskoldeid.


Esmapilgul võiks irooniliselt öelda, et me ju teame seda juba, kuid kuidas seda korraldada? Ega see lihtne ei ole. Peame silmas pidama, et inimesed on sotsiaalsed olendid ja sotsiaalsust ei saa ära lõigata. Inimeste tervis sõltub sotsiaalsusest ja vanadele ning haigete inimestele võib lähedaste nägemine olla ainus elule mõtte andev hetk nädalas või kuus. Seega viimane asi, mida teha on nad sotsiaalselt isoleerida. Kuid seda ei peagi tegema.


Seega mida mina soovitan?


Oma hädaolukordadeks valmistumise koolituste ja praktiliste harjutuste ning sündmuste juures on mulle väga meelt mööda strateegia "puhas ala" ja "must ala". Enamlevinud valdkond, kus seda kasutatakse on toiduohutus. Samas on see baasalus igasuguse haiguste leviku tõkestamiseks (Caroline L. Pankhurst, ‎Wilson A. Coulter, 2013. Basic Guide to Infection Prevention and Control in Dentistry). Seda strateegiat olen ise kasutanud ja praktiseerinud Eesti Päästemeeskonna (EST-USAR) ridades olles, kus meeskonna baaslaager on selliselt üles ehitatud. Oh alad, kus tohib tööriietes ja mustana olla ning on alad, kus see on keelatud. Tegemist on selge ja lihtsa strateegiaga, mida saab rakendada ükskõik, millises asutused - restoranides, väikestes poodides, juuksuri juures, jne. Samuti hooldekodudes ja vanadekodudes.


"Puhas ala" on ala, kus kehtivad maksimaalselt karmid reeglid hoolealuste kaitsmiseks - sisse tulevad inimesed on terved, kaitseriietuses, kontakt on minimaalne. Sisse tulevad nõud ja söögiriistad on steriliseeritud, toodud toit on kuni söömiseni kaitsutud, sisse tulevad vooditarbed ja muud tarbed on enne alale jõudmist minimaalselt 2 päeva olnud eraldi "puhta ala" kontrollruumis. "Must ala" on seevastu ala, kus nõuded on madalamad. Näiteks ala, kust tulevad sisse toiduained, joogid, pestud voodipesu. Inimesed liiguvad vaid maskiga, alal võivad viibida ka juhuslikud inimesed. Külalised on rangelt "mustal alal", hoolealused alati "puhtal alal".


See võib tunduda esmapilgul keeruline, kuid see on teostatav. Kas see vajab mõningast nuputamist? Jah. Kas see vajab muudatusi senises käitumises ja tööpoliitikas? Jah. Kas see vajab suuri investeeringuid? Ei. Kas see vajab pühendumust, mõistmist, ausust? Oo jaa.


Lisaks aitame määrata eraldi karantiiniala, sest valmis tuleb olla ka kõige hullemaks.


"Puhas ala ", "must ala" ja "karantiini ala" strateegia koos viie eelpool nimetatud võtmestrateegiaga on võimalus, kuidas tagada hoolekandeasutustele maksimaalne kaitse. Lisaks koostame teile detailse kriisiplaani juhuks, kui hoolealusel või töötajal ilmnevad haigussümptomid.


Tahad rohkem teada? Vajuta lingile COVID-19 juhis hoolekandeasutuse juhile ning saada mulle oma e-posti aadress. Ma saadan sulle vastu juhise ning vajadusel aitan sind.


Ole hoitud!bottom of page