top of page

Infojuhtimise süsteemi olulisus

#infojuhtimine #kriisijuhtimine #riskijuhtimine #teabehaldus


Pean infojuhtimise süsteemi väga oluliseks kriisiolukordade lahendamise kompondiks. Olen õpetanud ja rõhutanud kõikidele oma klientidele selle olulisust, kuid alles hiljuti sain ise tunda, millest ma tegelikult räägin ja miks toimiva infojuhtimise süsteemi olemasolu ei ole mitte vajalik, vaid hädavajalik. Selle puudumine või halvasti üles ehitamine võib halvata mõneks ajaks kogu su elu.


Olin üks "Igale koolilapsele arvuti" liikumise algatajatest. Eesmärk oli / on ärgitada inimesi ja ettevõtteid leidma üles kasutuseta seisvad arvutid ning andma need kodusõppel olevatele õpilastele. Kohtasin väga ägedaid inimesi, kes üllatasid ning mõjutasid mind tugevalt. Paljude positiivsete kogemuste hulgas oli üksjagu negatiivseid.


Kõige suurema negatiivse kogemusena minu jaoks oli teadmine, kui paljud meie suures ja palju kiidetud digiriigis tegelikult hädas on. Ma poleks iial arvanud, et nii paljudel peredel puudub nii elementaarne asi kui arvuti või internet. Nende jaoks on see luksusese, mitte maailmavaateline küsimus.


Minu kõige suurem õppetund oli infojuhtimise süsteemi olulisus. Euroopa Liidu Elanikkonnakaitse ekspertprogrammis rõhutati selle olulisist ning õpetati selle ülesehitamise põhimõtteid. Pean seda oluliseks ning olen seda ka oma klientidele õpetanud ja ka loonud infojuhtimise süsteeme, kuid siiani puudus mul kogemus mastaapse infotulvaga. Kuni selle projektini.


Minu tavapärane infojuhtimise süsteem koosneb messengerist, e-posti aadressidest ja telefoni numbritest. Messenger on seotud FB kontoga ja see on kättesaadav kõikidele inimestele. Mul on 3 e-posti aadressi- 1 era, 2 tööalast (juhin kahte ettevõtet). Telefoni numbreid on 2- era ja töötelefon. Need kõik leiti üles ja kõik ummistati.


Projekti alguses ma teadsin, et abivajajaid ja pakkujaid on kindlasti palju ning kohe alguses oli plaan, et inimesed ise suhtlevad FB grupis omavahel ja saavad asjad aetud. Hiljem oli plaanis luua Docs põhine platvorm ja hakata süstemaatilisemalt asjadele lähenema, kuna vaja oli andmeid. Õnneks liitus meie grupiga #MariaRahamägi koos oma tiimiga ning asjad hakkasid oluliselt kiiremini liikuma. Nemad lõid kiiresti ka kodulehe ning vajalikud platvormid.